Netoxické laky na nehty aneb 5, 7, 10,…free nail polish

Je běžné, že ženy, které se zajímají o zdravý životní styl a používají přírodní kosmetiku, často sáhnou po konvenčním laku na nehty. Přitom používání těchto chemických laků může být pro naše tělo škodlivější, než se na první pohled zdá.

 

IMG_20190314_182312

To, že laky na nehty nevoní, nám přijde prakticky normální, ale víte, že by za tím známým nepříjemným pachem mohly být toxické látky? Způsobuje ho formaldehyd - vysoce karcinogenní látka. Obsažený toluen zase zpomaluje vývoj dětí a ftaláty mají vliv na naši schopnost reprodukce. Tento chemický koktejl je běžně vstřebáván skrze nalakované nehty tisíců žen. Přítomnost toluenu byla dokonce mnohokrát prokázána v mateřském mléce, což znamená, že se dostává do organismu těch nejmenších, aniž by byli s produktem přímo v kontaktu. U těhotných, které si lakují nehty, je to podobné, protože veškeré chemikálie přijímá dítě skrze placentu.

 

Existuje americká studie, která testovala přítomnost chemických toxinů (konkrétně TPHP – trifenylfosfátu, který metabolizuje na DPHP - difenylfosfát) v těle mužů a žen. Zjistili, že ženy vykazují vyšší hodnoty této látky, než muži! Vysvětlují to tak, že právě ženský organismus vstřebává TPHP z používané kosmetiky, především pak z laků na nehty.

Jiná skupina vědců monitorovala hodnoty této škodlivé látky u 26 dobrovolnic po nalakování nehtů. Výsledky jednoznačně ukázaly, že naše nehty (nehtové lůžko) velmi zdatně absorbují látky z laku. DPHP bylo přítomné v moči všech žen i několik hodin po nalakování. Nezapomeňme, že látky obsažené v moči jsou odpadem našeho těla, které však předtím, než se jich zbavíme, cestují našimi orgány a ty se s nimi musí vypořádat.

 

Pro zajímavost u osmi z desti konvečních laků testovaných v rámci této studie, byla zjištěna přítomnost TPHP, aniž by tato látka byla uvedena v jejich složení.

IMG_20190314_184021 

Seznam nejvíce škodlivých látek obsažených v konvečních lacích na nehty:

 

Toluen se v chemickém průmyslu používá jako rozpouštědlo. Ovlivňuje hormonální systém (může ohrozit plodnost i vývoj plodu), narušuje imunitu, dráždí oči, kůži, rozkládá mozkové buňky (jeho vdechování postupně avšak nenávratně poškozuje mozek), může způsobovat závratě, nevolnost, poškozuje nervy. Je velmi nebezpečný a naprosto nevhodný v těhotenství!

Parfémy (syntetické) mohou vyvolávat alergické reakce, narušovat funkci štítné žlázy a jsou rakovinotvorné.

Parabeny jsou v kosmetice velmi oblíbené pro svůj antimikrobiální účinek. Mohou mít však vliv na hormonální rovnováhu a vyvolávat alergie.

 

Ftaláty jako dibuthyl-ftalát (DBP) (některé značky vyměnily tento ftalát za výše zmíněný trifenylfosfát TPHP, ale určitě tím našemu zdraví nepomohly) se používají při výrobě PVC. Ne všechny existující ftaláty jsou zdraví a životnímu prostředí nebezpečné, některé jsou však toxické (DBP, DEHP, DMEP, DIBP). Jsou karcinogenní, dráždí dýchací cesty, kůži, narušují stabilitu imunitního systému a především ohrožují hormonální a reproduční systém (poškozují plod v prenatálním stadiu či narušují vývoj chlapeckých genitálií), je spojován s obezitou. Též se řadí k velmi nebezpečným a naprosto nevhodným pro těhotné ženy! Existují státy, které jejich používání zakazují. Ftaláty dodávají lakům pružnost a pevnost a ty se potom méně odlupují.

Formaldehyd je štiplavě páchnoucí plyn, který zabraňuje rozpadu mrtvých tkání a používá se jako konzervant. Je silně karcinogenní a mutagenní! Může vyvolat alergické reakce, způsobit dušnost, bolest hlavy, nevolnost.

 

Syntetický kafr (camphor) má dráždivé účinky na sliznici a na kůži. Výpary mohou způsobit astma. Při požití poškozuje játra (nebezpečné, pokud si nalakované nehty strká člověk do úst či si kouše nehty).

Formaldehydová pryskyřice je vedlejším produktem/derivátem formaldehydu. O troche méně toxický, ale škodlivý a silný alergen. Urychluje schnutí laku na nehty a má vytvrzovací efekt.

 

Acetáty (ethyl acetate a butyl acetate) jsou rozpouštědla, která najdete i ve většině 5-free laků na nehty, dráždí plíce a kůži.

Xylen se používá jako rozpouštědlo. I nižší koncentrace ovlivňuje činnost ledvin a jater. Dráždí dýchací a trávicí ústrojí.

 

Epoxidová pryskyřice je spouštěč alergických reakcí, zvláště na kůži a je spojován s astmatem.

 

Tajemství skrývající se za označením “5, 7, 10, dokonce i 12 nebo 20-free nail polish

Upravené nehty jsou pro mnoho z nás “must have” a navzdory tomu, že lak na nehty nezbytně obsahuje chemikálie, dnes je na trhu možné najít lepší a šetrnější varianty. Těm nejnebezpečnějším se lze s pomocí 5-free/7-free laků vyvarovat. Laky 5-free neobsahují: toluen, formaldehyde, dibuthylftalát (DBP), formaldehydovou pryskyřici a syntetický kafr. Ve složení laků Sienna Byron Bay navíc nenajdete ani xylen a tosylamid.

Důležitou informací je, že takovéto označení je čistě marketingovou záležitostí každého výrobce. Bohužel neexistuje oficiální nařízení, který by jasně říkalo, které látky se skrývají za danými čísly.

Ve skutečnosti je jen na výrobci, kolik látek ve složení laku vynechá a jakou posléze svému produktu přiřadí nálepku. Tak vznikají laky 8-free, 9-free, 10-free…

Sienna Byron Bay kdysi prodávala své laky s podobným štítkem (7-free nail polish). Po tom, co změnili design balení a své produkty oblékli do nového kabátku, odstranili i toto marketingové označení, vysvětlení je jednoduché:

We originally launched as a 7-free nail polish- but have since changed our bottle design and removed it from our marketing. Why? We haven’t changed our formula, but don’t believe it is necessary to limit ourselves to a number or ranking. We are free of all the nasty chemicals and allergens, do not contain any animal derived products, fragrances or parabens, and we are also Benzophenone-1 Free– an often-overlooked endocrine system disruptor. If there was an official body governing what defines 5, 7, 10 free etc, we would definitely align ourselves. However as there isn’t, at the moment we could say we were 15-free and include plastic cap free, sugar-free, gluten-free, lactose-free, fat-free and carb-free! You get the idea, it’s a never ending game!”

PicMonkey Collage2

Vedle 100% Vegan + Cruelty-free certifikátů, laky Sienna Byron Bay neobsahují ani Benzofenon-1, který ovlivňuje hormonální sytém a v kosmetickém průmyslu je velmi často přehlížený.

Benzophenone je toxická látka a používá se jako ochrana vůně a barev. Najdeme ho v balzámech na rty, opalovacích krémech, parfémech, šamponech, hair sprayích, podkladových bázích. Má estrogenní a antiandrogenní účinky, které mohou narušovat hormonální systém. Evropský úřad pro bezpečnost potravin klasifikuje benzofenon jako známou toxickou látku. Tato látka proniká přes kůži a hromadí se v krvi, ledvinách a játrech, kde je toxická pro jaterní buňky.

Kterým lakům se vyhýbat obloukem? Rozhodně je důležité vybrat si produkt neobsahující látky, u nichž jsou prokázané přímé či vedlejší účinky na zdraví. Pokud ve složení laků vidíme: formaldehyde, formaldehyde resin, dále camphor, dibuthylftalate nebo pptalic anhydride a toluene. Zásadou je vždy se vyhýbat této nebezpečné pětce toxinů! 

Pokud složení výrobku není uvedeno nebo ho výrobce nedeklaruje ani na svých webových stránkách, výrobce ví proč složení neuvádí, a takovým výrobkům se jednoznačně vyplatí vyhýbat! 

 

Problém jménem odlakovač


Když potřebujeme běžný 
lak na bázi rozpouštědel z nehtu odstranit, přijde na řadu další průšvih – odlakovač, koktejl plný organických rozpouštědel a dalších přísad, které našemu zdraví neprospějí.
K dostání jsou však
laky na bázi vody a takové lze odlakovat čistým lihem nebo olejem (nejběžněji sójovým).

Zdroje:https://www.ewg.org/research/nailed/nail-polish-chemical-doubles-furniture-fire-retardanthttps://www.siennabyronbay.com.au/10-free-nail-polish/https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/nontoxic-nail-polishes-may-still-contain-unsafe-chemicalshttps://magazin.biooo.cz/prirodni-kosmetika/dekorativni-kosmetika/jak-reaguje-telo-po-naneseni-laku-na-nehty/?https://davidsuzuki.org/queen-of-green/choose-non-toxic-nail-polish/http://mylittlepolishedworld.blogspot.com/2018/01/vite-co-obsahuji-laky-na-nehty-do-you.html

Napsala pro vás sony.ka