Znáte Astaxanthin?

Astaxanthin je jednou z nejvíce podceňovaných a málo využívaných složek v produktech přínosných pro zdraví pokožky. Jedná se přitom o jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů, který chrání pokožku před poškozením volnými radikály, záněty nebo UV zářením. Pojďme se na něj podívat trochu blíž!

 

CO JE ASTHAXANTIN?

Astaxanthin je silný sytě červený antioxidant, který spadá do kategorie karotenoidů a zachycuje volné radikály. Karotenoidy jsou skupinou více než 700 pigmentů rozpustných v tucích, které dodávají ovoci, zelenině a listům zářivě žlutou a červenou barvu. Dokonce i lososi a plameňáci díky němu mají svou výraznou růžovou barvu. Astaxanthin je většinou získáván z mikrořas Haematococcus pluvialis.

 

KRÁL ANTIOXIDANTŮ

Rostoucí množství vědecké literatury ukazuje, že astaxanthin je bioaktivnější a předčí antioxidační přínosy betakarotenu, zeaxantinu, kanthaxanthinu nebo vitamínu C a E. Výzkum ukazuje, že schopnost astaxanthinu pohlcovat volné radikály je 6000x silnější než u vitaminu C, 800x silnější než u koenzymu Q10, 550x silnější než u katechinů zeleného čaje a 75x silnější než u kyseliny alfa-lipolové.

 

K ČEMU VLASTNĚ POTŘEBUJEME ANTIOXIDANTY?

Za optimálních podmínek má naše tělo vlastní arzenál antioxidantů, které udržují rovnováhu volných radikálů, ale podmínky, jako je špatná výživa, stres, znečištění ovzduší, kouření, ultrafialové světlo nebo nemoci, ji mohou narušit. Volné radikály jsou vysoce reaktivní a nestabilní molekuly, které mají nepárové nebo chybějící elektrony. To způsobuje, že odebírají elektrony z jiných molekul v těle ve snaze stabilizovat svoji molekulární strukturu.

Zatímco tato aktivita stabilizuje volný radikál, okrádání elektronů vede k většímu množství volných radikálů a kaskádě, která má za následek poškození buněk, jako je degradace proteinů, oxidování lipidů a poškození DNA. V horní vrstvě pokožky způsobují volné radikály peroxidaci lipidů, což má za následek sníženou ochrannou funkci pokožky, zvýšenou citlivost a transepidermální ztrátu vody. Antioxidanty neutralizují volné radikály darováním chybějícího elektronu a zastavují tuto kaskádu. Astaxanthin to dělá obzvláště dobře.

 

CO TO ZNAMENÁ PRO NAŠI PLEŤ?

Znamená to, že se minimalizuje oxidační stres, který hraje hlavní roli při stárnutí a poškození pokožky. Astaxanthin vychytává volné radikály, pomáhá snižovat ztrátu vlhkosti a udržuje pokožku hladkou.

Kromě antioxidační aktivity má astaxanthin protizánětlivé vlastnosti a při lokální aplikaci zklidňuje zánět, který je důsledkem vystavení UV záření. Zatímco astaxanthin neodráží ani neabsorbuje UV záření, existuje řada studií, které ukazují, že astaxanthin může minimalizovat hyperpigmentaci a inhibovat syntézu melaninu.

 

ASTAXANTHIN A OPRAVA KOLAGENU

Vzhledem k jeho antioxidační aktivitě není divu, že je astaxanthin účinný při opravě kolagenových vláken. Nejdůležitější a nejhojnější struktury dermálního extracelulárního matrixu jsou kolagen, elastin a glykosaminoglykany. Při stárnutí vedou změny v této struktuře ke ztrátě pevnosti, tvorbě vrásek, suchosti a zhoršenému hojení ran. Astaxanthin chrání strukturu a stav pokožky tím, že pomáhá opravovat poškozený kolagen a snižuje aktivitu enzymů, které rozkládají kolagenová vlákna. To zlepšuje vzhled jemných linek a vrásek, zmenšuje velikost stařeckých skvrn, dodává elasticitu a zlepšuje strukturu pokožky.

 

PRO KOHO JE VHODNÝ?

Astaxanthin je zvláště prospěšný pro poškozenou a namáhanou pokožku, a protože je bezpečný a nedráždí, je vhodný pro všechny typy pleti. Díky protizánětlivým vlastnostem je ideální pro osoby s citlivou pokožkou, protože pomáhá snižovat zarudnutí, citlivost a záněty. Je užitečný při chronických stavech suché kůže. Studie ukazují, že pravidelné používání astaxanthinu může pomoci s elasticitou a obsahem vlhkosti v pokožce, přičemž nejlepší výsledky pocházejí jak z lokální aplikace, tak z perorální suplementace.

 

JAK HO MÁM ZAPRACOVAT DO SVÉ RUTINY?

Tento super antioxidant lze použít v sérech, olejích nebo hydratačních krémech. Je vynikající v kombinaci s dalšími antioxidanty, jako jsou vitamíny C nebo E, protože zvyšuje jejich účinnost. Astaxanthin najdete například v Pleťovém séru vitamín C Sarka Botanical, které také obsahuje vitamín C nové generace rozpustný v oleji, vitamín E a koenzym Q10.

 

 

Zdrojový článek:

https://sarkabotanicals.com/blogs/news/the-queen-of-antioxidants-what-does-astaxanthin-do-for-skin