Terpeny v konopí

Už jste se někdy procházeli konopným polem? Vůně ve vzduchu vás okamžitě uchvátí svou plností, sladkostí a tisíci různými druhy vůní, které hrají v přírodě zcela zvláštní roli. Tyto unikátní voňavé sloučeniny se nazývají terpeny a dodávají rostlině její vůni a charakter,
a hlavně přispívají k blahodárným účinkům různých rostlinných extraktů.

 

Co jsou to terpeny?

Terpeny jsou biochemické sloučeniny složené z uhlíků a vodíků. Lze je nalézt v sekrečních buňkách rostliny, uvnitř žláz nazývaných trichomy. Jednoduše řečeno; terpeny představují esenciální olej z konopí. Jednou z vlastností konopí je, že jeho trichomy jsou poměrně velké a lze je pozorovat již pouhým okem. Z mnoha biologických funkcí terpenů jsou nejcharakterističtější vůně a chuť. Aromatické molekuly dodávají rostlinám jejich výraznou vůni a chuť, dvě vlastnosti, které používáme k odlišení jedné rostliny od druhé. Tyto molekuly a jejich vlastnosti jsou také důvodem, proč se různé rostliny široce používají v kosmetice, parfumerii a potravinářském průmyslu.

 

Role terpenů v konopí

Vývoj konopných terpenů je silně spojen s adaptačními podmínkami v přírodě. Chrání rostlinu před potenciálními predátory a pomáhají jí přilákat opylovače. To jsou jejich primární role a jsou nezbytné pro existenci rostliny. Tvorbu terpenů silně ovlivňují vnější faktory, jako je klima, počasí, věk, vegetativní fáze, typ půdy, na které roste, a dokonce i to, jaká je denní doba. Právě kombinace těchto faktorů může ovlivnit sklizeň a následně i rozdíly mezi dvěma šaržemi stejného přírodního produktu.

V konopí bylo dosud identifikováno přes 200 různých terpenů, ale jen několik z nich si získalo zvláštní pozornost výzkumníků. Výsledkem je, že některé terpeny jsou nyní dobře prozkoumány a jsme obeznámeni s jejich pozitivními vlastnostmi, zatímco jiné stále čekají, až se výzkumníci podívají blíže.

  • Myrcen je známý pro své uklidňující a relaxační účinky. Je to přírodní analgetikum, které pomáhá uvolnit svaly a má silné protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální účinky. Poznáte ho podle pižmové vůně a nachází se také třeba v mangu a citronové trávě.
  • Beta-karyofylen je známý pro své uklidňující účinky. Může se selektivně vázat na receptory CB2, což naznačuje relativně silný terapeutický potenciál u stavů se symptomy zánětu, bolesti, ale i aterosklerózy a osteoporózy. Vyznačuje se také silným protizánětlivým, protiplísňovým a antibakteriálním působením a lze jej nalézt např. i v chmelu, hřebíčku a černém pepři.
  • Limonen uvolňuje a má příznivý účinek při zvládání stresu a úzkosti. Má antiseptické a antimikrobiální vlastnosti, posiluje imunitní systém. Nachází se např. v pomerančové a citronové slupce a jalovci.
  • Linalool má relaxační a anxiolyticky účinek a pomáhá nám lépe spát. Je také známý pro své analgetické a antibakteriální vlastnosti. Linalool se vyznačuje květinovým aroma a lze jej nalézt i v levanduli a březové kůře.
  • Pinen má příznivý vliv na naše dýchací ústrojí, uvolňuje a působí mírně anxiolyticky. Je známý svým analgetickým a protizánětlivým účinkem a lze jej nalézt také v jehličí.
  • Fytol má antioxidační, analgetické a anxiolytické účinky. Stejně jako mnoho jiných terpenů má i fytol silný protizánětlivý účinek. Má relaxační a uklidňující účinek a vyznačuje se bylinnou balzamikovou vůní. Najdete ho ještě např. v zeleném čaji.

 

Konopí obsahuje komplexní kombinaci rostlinných extraktů, které dohromady vytvářejí jedinečný terapeutický účinek.

Terpeny se od sebe liší a totéž platí o kanabinoidech. Vzájemná spolupráce každého z nich je klíčová pro jejich nejlepší terapeutický potenciál a celkový synergický efekt. Tento efekt se často nazývá „efekt doprovodu“ a naznačuje, že žádná z přirozených molekul nalezených v rostlině by neměla být přehlížena. Každá plní specifickou roli, která přispívá k nejlepšímu kombinovanému efektu, a jsme si jisti, že o terpenech a jejich potenciálu v budoucnu ještě hodně uslyšíme.

 

Zdrojový článek:

https://www.hemptouch.com/blog/hemp-terpenes/