Seznamte se: Ascorbyl Tetraisopalmitate

Tahle přírodní složka s tajemným názvem Ascorbyl Tetraisopalmitate, kterou můžete najít v INCI právě u svého oblíbeného produktu, je v oleji rozpustný vitamín C nové generace, který má vynikající dermální absorpci, je stabilní v recepturách produktů péče o pleť a může být pro pokožku méně dráždivý než jiné formy vitamínu C.

 

ČÍM SE LIŠÍ OD KLASICKÉHO VITAMÍNU C?

Vitamín C má dlouhou historii používání v přípravcích pro péči o pleť a jeho v oleji rozpustný derivát Ascorbyl Tetraisopalmitate je výrobci kosmetiky stále více používán. Vitamín C je součástí skupiny antioxidantů, které chrání pokožku před oxidačním stresem, záněty a procesem stárnutí.

Derivát vitamínu C, Ascorbyl Tetraisopalmitate, je tetraester kyseliny askorbové a kyseliny isopalmitové. Jedná se o klinicky ověřený kyslíkově stabilní syntetizovaný ester vitamínu C, který se v pokožce přeměňuje na vitamín C. Studie prokázaly, že v oleji rozpustné formy vitamínu C pronikají přes epidermis a dermis lépe než ve vodě rozpustná kyselina L-askorbová, která je nejčastěji používanou formou vitaminu C v péči o pleť (a také nejlevnější).

Mnoho desetiletí staré studie prokazují účinnost vitamínu C při cílení na hyperpigmentaci, degradaci kolagenu a další známky předčasného stárnutí. Jednou z hlavních nevýhod kyseliny askorbové je, že nemůže proniknout přes vrstvu kožní bariéry bohatou na lipidy. K proniknutí do pokožky vyžaduje nízké pH, ale to bohužel každá pleť netoleruje. Nízké pH v produktech péče o pleť obsahujících kyselinu askorbovou může způsobit olupování, štípání, podráždění a suchá místa. Tyto vedlejší účinky mohou působit proti protizánětlivým účinkům vitamínu C. To může být skutečnou nevýhodou pro lidi s citlivou pokožkou nebo narušenou kyselou kožní bariérou.

 

V ČEM JE LEPŠÍ? 

Ascorbyl Tetraisopalmitate je jedním z derivátů, které výzkumníci vyvinuli, aby se vyhnuli některým problémům pozorovaných u kyseliny askorbové.  Kyselina askorbová je extrémně citlivá na teplo a světlo a velmi rychle oxiduje. Ascorbyl Tetraisopalmitate je stabilnější a má umí lépe proniknout vrstvami pokožky než kyselina askorbová, takže jej stačí menším množství a při pH méně dráždícím pokožku, přičemž poskytuje podobné výsledky jako kyselina askorbová.

 

VÝHODY VITAMÍNU C PRO POKOŽKU

Vitamín C je zásadní pro zdraví pokožky a pro zdravé stárnutí pokožky. Přirozeně pokožka obsahuje ve srovnání s jinými tkáněmi v těle vysoké hladiny kyseliny askorbové, což naznačuje bioakumulační účinek. Vitamin C je silný antioxidant a je protizánětlivý. Je to kofaktor nezbytný pro syntézu a udržení kolagenu a elastinu.

Studie také ukázaly, že vitamín C je nezbytný pro tvorbu kožní bariéry a pro stimulaci krevního oběhu. Vitamín C chrání pokožku před UV zářením. Při nadměrném slunění a bez použití ochranných prostředků UV záření kyselinu askorbovou z pokožky vyčerpává. 

 

Vitamín C inhibuje aktivaci enzymu tyrosinázy, která zabraňuje nadprodukci melaninu a pomáhá kontrolovat a léčit hyperpigmentaci. Vitamín je klíčový pro zdravé stárnutí pokožky, zejména tam, kde je urychlováno vnějšími faktory, jako je poškození UV zářením a znečištění ovzduší. 

Vyzkoušejte Sarka Pleťové sérum s vitamínem C, které obsahuje Ascorbyl Tetraisopalmitate v koncentraci 2 %.

 

Zdrojový článek:

https://sarkabotanicals.com/blogs/news/what-is-ascorbyl-tetraisopalmitate-and-how-to-use-it